Infolinia:
81 464 66 00

O Lubelskim Rowerze Miejskim

Cele projektu

Głównym celem projektu jest poprawa atrakcyjności turystycznej regionu poprzez stworzenie bezobsługowej sieci stacji rowerowych. Zwiększy to dostępność do infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej Lublina,  przyczyni się do promocji aktywnej turystyki rowerowej. Realizacja projektu wpłynie także pozytywnie na aspekty związane z ochroną środowiska poprzez zwiększenie udziału rowerów w strukturze komunikacyjnej miasta i regionu.

Zakres projektu

W ramach przedmiotowej inwestycji powstała sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów. W związku z inwestycją zakupionych zostało 891 rowerów miejskich oraz 90 bezobsługowych wypożyczalni. Informacja na temat umiejscowienia poszczególnych stacji dostępna jest na stronie intenetowej https://lubelskirower.pl/mapa-stacji/ oraz za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike dostępnej na systemy: Android, iOS oraz Windows Phone. W ramach projektu powstał także system informatyczny obsługujący wypożyczalnię, stanowisko BOK oraz system zarządzający monitoringiem. Stacje rowerów miejskich wyposażone są w komputer umożliwiający takie czynności jak rejestracja konta, wypożyczenie roweru oraz jego zwrot. Transmisja danych odbywa się bezprzewodowo (GPRS, telefonia komórkowa). Stacje zasilane są z własnego źródła za pośrednictwem akumulatorów oraz baterii słonecznej zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na oszczędność energii oraz zminimalizowanie konieczności ręcznej obsługi bądź wymiany źródła zasilania stacji . Każda stacja jest monitorowana co zapobiegać ma aktom wandalizmu oraz kradzieżom. Dzięki konstrukcji ze stali nierdzewnej wszystkie elementy stacji takie jaki elektrozamki czy też znajdujący się przy nich terminal odporne są na wszelkie zmiany warunków atmosferycznych. Wszystkie rowery udostępnione w wypożyczalniach charakteryzują się uniwersalną konstrukcją ramy z niskim przekrokiem, wewnętrznymi przerzutkami zamontowanymi bezpośrednio w piaście oraz grubymi oponami posiadającymi wkładki antyprzebiciowe. Ponadto każdy jednoślad został dodatkowo wyposażony w kosz umiejscowiony poniżej kierownicy, dzięki czemu każdy użytkownik posiada możliwość przewiezienia nie dużego bagażu podręcznego. Menu w każdym z Terminali dostępne jest zarówno w języku Polskim jak i w języku Angielskim, Niemieckim oraz Rosyjskim co stanowi znaczne uproszczenie dla zagranicznych gości przebywających w Lublinie. Dodatkowo na każdej ze stacji umieszczona jest mapa z wszystkimi atrakcjami turystycznymi Lublina co znacznie ułatwia zwiedzanie miasta turystom z Polski jak i z zagranicy.

Wybudowana zostanie również ścieżka rowerowa między Zalewem Zemborzyckim a Bike Parkiem, wytyczone zostaną ścieżki i pasy rowerowe w ruchu miejskim. Stacje rowerów miejskich wyposażone będą w komputer rejestrujący użytkowników oraz ilość rowerów na stacji. Transmisja danych odbywać się będzie bezprzewodowo (GPRS, telefonia komórkowa). Stacje będą również zasilane z własnego źródła (akumulatory + baterie słoneczne). Rozwiązanie to pozwoli na oszczędność energii oraz zminimalizowanie obsługi zasilania stacji. Standardowo na każdej stacji znajdować się będzie 10 rowerów, przy czym każdy roweromat będzie posiadał 15 miejsc umożliwiających pozostawienie lub wypożyczenie roweru w systemie bezobsługowej wypożyczalni. Ponadto przygotowanych zostanie 5 dodatkowych miejsc rowerowych na rowery prywatne, nie objęte systemem. Każda stacja bazowa będzie monitorowana co zapobiegnie aktom wandalizmu i kradzieży. Stacje i roweromaty, dzięki konstrukcji ze stali nierdzewnej będą trwałym elementem systemu. Rowery udostępnione w wypożyczalni będą charakteryzować się uniwersalną ramą z niskim przekrokiem, wewnętrznymi przerzutkami w piaście, grubymi oponami z wkładką antyprzebiciową. Ponadto będą one wyposażone w koszyki na kierownicy, dzięki czemu będzie możliwe przewożenie podręcznego bagażu. Ukłonem w stronę turystów jest opracowanie menu stacji rowerowej w kilku językach europejskich oraz umieszczenie na stacjach mapek z atrakcjami turystycznymi Lublina.

Efekty realizacji projektu

W efekcie realizacji projektu powiązane zostały ze sobą interesujące pod względem turystycznym i kulturowym punkty miasta. Użytkownicy rowerów miejskich mogą dzięki temu zwiedzać Lublin w sposób przyjemny i sprzyjający zdrowiu. Realizacja projektu przyczyniła się do promocji aktywnego wypoczynku, ochrony środowiska, a także potencjału turystycznego Lublina, wpływając pozytywnie zarówno na wizerunek miasta, jak i jego rozwój ekonomiczny.

 

Pogoda w Lublinie

dziś, czwartek, 29 czerwca 2017
25°
Pogodnie Ciśnienie 989.54 hPa, Wiatr 5.81 km/h
jutro
28°
pojutrze
24°
za 2 dni
24°